Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Height | 7.563 in (192 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flange Inside Diameter | 3.75 in (95 mm) |
| Flange Length | 2.875 in (73 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Base Outside Diameter | 7 in (178 mm) |
| Top Outside Diameter | 3.75 in (95 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Top Material | None |
| Weight | 1.9 lb (0.8 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.73 oz (51 ml) |
| Product Box Height | 8.75 in (222 mm) |
| Product Box Length | 13.38 in (340 mm) |
| Product Box Width | 9 in (229 mm) |
2009 Honda S2000 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Honda S2000 2.2L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2008 Honda S2000 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2008 Honda S2000 2.2L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2007 Honda S2000 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2007 Honda S2000 2.2L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2006 Honda S2000 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2006 Honda S2000 2.2L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2005 Honda S2000 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2005 Honda S2000 2.2L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2004 Honda S2000 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2004 Honda S2000 2.2L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2003 Honda S2000 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2002 Honda S2000 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2001 Honda S2000 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2000 Honda S2000 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
1999 Honda S2000 2.0L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Beck/Arnley 0421632
Carquest 87726
Champ Labs. AF7957
DuraMAX DA7957
Eco Gard XA5362
Hastings AF1076
Honda 17220PCX003
Honda 17220PZRA00
Honda 17220PZX003
Luber-Finer AF7957
Mobil AF7957
Napa 2726
Parts Plus AF7957
Premium Guard PA5362
Pronto PA5362
Purepro A5362
Purolator A45362
STP SA10988
Service Champ AF5362
Service Pro MA5362
WIX 42726
WIX 49003
Warner WAF7957
Wesfil WA1167




















Reviews
There are no reviews yet.