Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Universal Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to for use- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- UNIVERSAL FITMENT: Designed for use on a variety of applications
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
- NO-HASSLE WARRANTY: 1-Year Limited Warranty
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Height | 2.875 in (73 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 8 in (203 mm) |
| Outside Diameter | 9 in (229 mm) |
| Top Style | Open |
| Top Material | None |
| Air Filter Shape | Round |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Round Air Filter |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.6 oz (18 ml) |
| Product Box Height | 3.94 in (100 mm) |
| Product Box Length | 10.25 in (260 mm) |
| Product Box Width | 10.25 in (260 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |



















Reviews
There are no reviews yet.