Description
The K&N E-3740 replacement air filter is designed to increase horsepower and acceleration by reducing restriction and increasing air flow to your engine. The E-3740 is made with oiled layers of woven cotton that offer superior filtration and can be washed and reused repeatedly. K&N replacement air filters can go up to 50,000 miles before cleaning is required, depending on driving conditions. One K&N replacement air filter costs less than replacing disposable air filters over and over again. The E-3740 is simple to install and is custom designed to fit right into the factory air box of older Ford Scorpio and Peugeot models, as well as other applications.
PRODUCT DETAILS
- Designed to boost horsepower and rate of acceleration
- Can be cleaned and used again
- High air flow with exceptional filtration
- Lasts up to 50,000 miles before cleaning, depending on driving conditions
- Works with original equipment manufacturer vehicle electronics
- Emissions legal in all 50 US states
- Will NOT void vehicle warranty
- Million Mile Limited Warranty®
SPECIFICATIONS
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Height | 2.313 in (59 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 12 in (305 mm) |
| Outside Diameter | 14 in (356 mm) |
| Top Style | Open |
| Top Material | None |
| Air Filter Shape | Round |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Round Air Filter |
| Air Filter Outlet Shape | Not Flanged |
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.3 oz (39 ml) |
| Product Box Height | 14.25 in (362 mm) |
| Product Box Length | 14.13 in (359 mm) |
| Product Box Width | 4.38 in (111 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
VEHICLE APPLICATIONS
|
1992 Ford Scorpio 2.5L L4 Diesel 69BHP 1991 Ford Scorpio 2.5L L4 Diesel 69BHP |
|
1990 Ford Scorpio 2.5L L4 Diesel 69BHP 1989 Ford Scorpio 2.5L L4 Diesel 69BHP |
|
1988 Ford Scorpio 2.5L L4 Diesel 69BHP 1987 Ford Scorpio 2.5L L4 Diesel All Models |
|
1986 Ford Scorpio 2.5L L4 Diesel All Models 1985 Ford Granada 2.5L L4 Diesel All Models |
|
1985 Ford Scorpio 2.5L L4 Diesel All Models 1984 Ford Granada 2.5L L4 Diesel All Models |
|
1983 Ford Granada 2.5L L4 Diesel All Models 1982 Ford Granada 2.5L L4 Diesel All Models |
|
1980 Peugeot 604 2.8L V6 CARB All Models 1979 Peugeot 604 2.8L V6 CARB All Models |
CROSS REFERENCES
| IMPCO F16 |



















Reviews
There are no reviews yet.