Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
MORE INFORMATION
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Oval |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Height | 2.25 in (57 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Length | 15.75 in (400 mm) |
| Inside Width | 8.125 in (206 mm) |
| Outside Length | 17.5 in (445 mm) |
| Outside Width | 9.875 in (251 mm) |
| Top Style | Open |
| Top Material | None |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Washable | Yes |
| Product Style | Oval Air Filter |
| Base Outside Length | 17.5 in (445 mm) |
| Base Outside Width | 9.875 in (251 mm) |
| Top Outside Length | 17.5 in (445 mm) |
| Top Outside Width | 9.875 in (251 mm) |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.12 oz (33 ml) |
| Product Box Height | 2.88 in (73 mm) |
| Product Box Length | 20.5 in (521 mm) |
| Product Box Width | 12.75 in (324 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
1993 Mercedes-Benz 190 1.8L L4 Gas All Models 1993 Mercedes-Benz 190E 2.0L L4 Gas All Models |
|
1993 Mercedes-Benz 190E 2.3L L4 Gas All Models 1993 Mercedes-Benz 230E 2.3L L4 Gas All Models |
|
1992 Mercedes-Benz 190 1.8L L4 Gas All Models 1992 Mercedes-Benz 190E 2.0L L4 Gas All Models |
|
1992 Mercedes-Benz 190E 2.3L L4 Gas All Models 1992 Mercedes-Benz 200E 2.0L L4 Gas To 8/92 |
|
1992 Mercedes-Benz 200TE 2.0L L4 Gas To 8/92 1992 Mercedes-Benz 230CE 2.3L L4 Gas All Models |
|
1992 Mercedes-Benz 230E 2.3L L4 Gas All Models 1992 Mercedes-Benz 230TE 2.3L L4 Gas All Models |
|
1991 Mercedes-Benz 190 1.8L L4 Gas All Models 1991 Mercedes-Benz 190E 2.0L L4 Gas All Models |
|
1991 Mercedes-Benz 190E 2.3L L4 Gas All Models 1991 Mercedes-Benz 200E 2.0L L4 Gas All Models |
|
1991 Mercedes-Benz 200TE 2.0L L4 Gas All Models 1991 Mercedes-Benz 230CE 2.3L L4 Gas All Models |
|
1991 Mercedes-Benz 230E 2.3L L4 Gas All Models 1991 Mercedes-Benz 230TE 2.3L L4 Gas All Models |
|
1990 Mercedes-Benz 190 1.8L L4 Gas All Models 1990 Mercedes-Benz 190 2.0L L4 Gas All Models |
|
1990 Mercedes-Benz 190E 2.0L L4 Gas All Models 1990 Mercedes-Benz 190E 2.3L L4 Gas All Models |
|
1990 Mercedes-Benz 200 2.0L L4 Gas All Models 1990 Mercedes-Benz 200E 2.0L L4 Gas All Models |
|
1990 Mercedes-Benz 200T 2.0L L4 CARB All Models 1990 Mercedes-Benz 200TE 2.0L L4 Gas All Models |
|
1990 Mercedes-Benz 230CE 2.3L L4 Gas All Models 1990 Mercedes-Benz 230E 2.3L L4 Gas All Models |
|
1990 Mercedes-Benz 230TE 2.3L L4 Gas All Models 1989 Mercedes-Benz 190 2.0L L4 Gas All Models |
|
1989 Mercedes-Benz 190E 2.0L L4 Gas All Models 1989 Mercedes-Benz 190E 2.3L L4 Gas All Models |
|
1989 Mercedes-Benz 200 2.0L L4 Gas All Models 1989 Mercedes-Benz 200E 2.0L L4 Gas All Models |
|
1989 Mercedes-Benz 200T 2.0L L4 CARB All Models 1989 Mercedes-Benz 200TE 2.0L L4 Gas All Models |
|
1989 Mercedes-Benz 230CE 2.3L L4 Gas All Models 1989 Mercedes-Benz 230E 2.3L L4 Gas All Models |
|
1989 Mercedes-Benz 230TE 2.3L L4 Gas All Models 1988 Mercedes-Benz 190 2.0L L4 Gas From 10/88 |
|
1988 Mercedes-Benz 190E 2.0L L4 Gas From 10/88 1988 Mercedes-Benz 190E 2.3L L4 Gas Non-US Models, From 10/88 |
|
1988 Mercedes-Benz 190E 2.3L L4 Gas US Models Only 1988 Mercedes-Benz 200 2.0L L4 Gas All Models |
|
1988 Mercedes-Benz 200E 2.0L L4 Gas All Models 1988 Mercedes-Benz 200T 2.0L L4 CARB All Models |
|
1988 Mercedes-Benz 200TE 2.0L L4 Gas All Models 1988 Mercedes-Benz 230CE 2.3L L4 Gas From 10/88 |
|
1988 Mercedes-Benz 230E 2.3L L4 Gas From 10/88 1988 Mercedes-Benz 230TE 2.3L L4 Gas From 10/88 |
|
1987 Mercedes-Benz 200 2.0L L4 Gas All Models 1987 Mercedes-Benz 200T 2.0L L4 CARB All Models |
|
1986 Mercedes-Benz 200 2.0L L4 Gas All Models 1986 Mercedes-Benz 200T 2.0L L4 CARB All Models |
CROSS REFERENCES
| AC Delco A1397C |
| Beck/Arnley 0421518 |
| Carquest 87366 |
| Fram CA7245 |
| Mahle LX61 |
| Mann-Hummel C41121 |
| Mercedes Benz 0030943804 |
| Mercedes Benz 0030945804 |
| Purolator A34995 |
| Ryco A1637 |
| Ryco A1664 |
| Wesfil WA1002 |
| Wesfil WA37107 |
| WIX 42366 |



















Reviews
There are no reviews yet.