Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Height | 6.614 in (168 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 3.071 in (78 mm) |
| Outside Diameter | 5.827 in (148 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Top Material | None |
| Air Filter Shape | Round |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Round Air Filter |
| Weight | 1.9 lb (0.9 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.88 oz (56 ml) |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Width | 7.25 in (184 mm) |
|
2011 Audi A6 2.0L L4 Diesel 4F, C6 Models 2011 Audi A6 2.0L L4 Gas 4F, C6 Models |
|
2010 Audi A6 2.0L L4 Diesel All Models 2010 Audi A6 2.0L L4 Gas All Models |
|
2009 Audi A6 2.0L L4 Diesel All Models 2009 Audi A6 2.0L L4 Gas All Models |
|
2008 Audi A6 2.0L L4 Diesel All Models 2008 Audi A6 2.0L L4 Gas All Models |
|
2007 Audi A6 2.0L L4 Diesel All Models 2007 Audi A6 2.0L L4 Gas All Models |
|
2006 Audi A6 2.0L L4 Diesel All Models 2006 Audi A6 2.0L L4 Gas All Models |
|
2005 Audi A6 2.0L L4 Diesel All Models 2005 Audi A6 2.0L L4 Gas 170BHP |
|
2004 Audi A6 2.0L L4 Diesel All Models |
| Audi 4F0133843A |
| Autopart International 500479103 |
| Autopart International 500479104 |
| Beck/Arnley 0421858 |
| BMC FB49508 |
| Carquest 83843 |
| Champ Labs. AF3897 |
| Luber-Finer AF3897 |
| Mahle LX1751 |
| Mann-Hummel C16118 |
| Mobil AF3897 |
| Parts Plus AF3897 |
| Premium Guard PA5826 |
| Pronto PA5826 |
| Purepro A5826 |
| Ryco A1963 |
| Service Champ AF5826 |
| Simota OA002 |
| STP SA10256 |
| Valvoline VA318 |
| Warner WAF3897 |
| Wesfil WA5213 |
| WIX 49843 |
| WIX WA9502 |




















Reviews
There are no reviews yet.