Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.438 in (37 mm) |
| Outside Length | 11.375 in (289 mm) |
| Outside Width | 5.313 in (135 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.94 oz (28 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
|
2026 Honda CB1000 Hornet SP 1000 All Models 2026 Honda CB1000GT 1000 All Models |
|
2026 Honda CBR1000RR 998 All Models 2026 Honda CBR1000RR ABS 998 All Models |
|
2025 Honda CB1000 Hornet 1000 All Models 2025 Honda CB1000 Hornet SP 1000 All Models |
|
2025 Honda CBR1000RR 998 All Models 2025 Honda CBR1000RR ABS 998 All Models |
|
2025 Honda CBR1000RR Fireblade 1000 All Models 2024 Honda CBR1000RR 998 All Models |
|
2024 Honda CBR1000RR ABS 998 All Models 2023 Honda CBR1000RR 998 All Models |
|
2023 Honda CBR1000RR ABS 998 All Models 2022 Honda CBR1000RR 998 All Models |
|
2022 Honda CBR1000RR ABS 998 All Models 2021 Honda CBR1000RR 998 All Models |
|
2021 Honda CBR1000RR ABS 998 All Models 2019 Honda CBR1000RR 998 All Models |
|
2019 Honda CBR1000RR ABS 998 All Models 2019 Honda CBR1000RR Fireblade 998 All Models |
|
2019 Honda CBR1000RR SP 998 All Models 2019 Honda CBR1000RR SP2 998 All Models |
|
2018 Honda CBR1000RR 998 All Models 2018 Honda CBR1000RR ABS 998 All Models |
|
2018 Honda CBR1000RR SP 998 All Models 2017 Honda CBR1000RR 998 All Models |
|
2017 Honda CBR1000RR ABS 998 All Models 2017 Honda CBR1000RR SP 998 All Models |
|
2017 Honda CBR1000RR SP2 998 All Models |
| BMC FM95504 |
| DNA RH10S180R |
| Honda 17210MKFD40 |
| Honda 17210MKFK40 |
| Sprint Filter PM158S |
















Reviews
There are no reviews yet.