Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Outside Length | 17.188 in (437 mm) |
| Outside Width | 7.5 in (191 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.36 oz (11 ml) |
| Product Box Height | 1.88 in (48 mm) |
| Product Box Length | 17.81 in (452 mm) |
| Product Box Width | 11.06 in (281 mm) |
2020 Honda PCX125 125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Honda PCX150 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda PCX125 125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Honda PCX150 149
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Honda PCX125 125
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
DNA HNDPCX2
Honda 17210K97J00
















Reviews
There are no reviews yet.