Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Round Straight |
| Height | 6.875 in (175 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.34 oz (40 ml) |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2020 Honda CB1100 RS 1140 All Models 2019 Honda CB1100 EX 1140 All Models |
|
2019 Honda CB1100 RS 1140 All Models 2018 Honda CB1100 EX 1140 All Models |
|
2018 Honda CB1100 RS 1140 All Models 2017 Honda CB1100 EX 1140 All Models |
|
2017 Honda CB1100 RS 1140 All Models 2016 Honda CB1100 1140 All Models |
|
2015 Honda CB1100 1140 All Models 2014 Honda CB1100 1140 All Models |
|
2014 Honda CB1100 ABS 1140 All Models 2014 Honda CB1100 DLX 1140 All Models |
|
2013 Honda CB1100 1140 All Models 2013 Honda CB1100 ABS 1140 All Models |
|
2012 Honda CB1300 1300 All Models 2011 Honda CB1300 1300 All Models |
|
2010 Honda CB1300 1300 All Models 2009 Honda CB1300 1300 All Models |
|
2008 Honda CB1300 1300 All Models 2007 Honda CB1300 1300 All Models |
|
2007 Honda CB1300 1300 All Models 2006 Honda CB1300 1300 All Models |
|
2005 Honda CB1300 1300 All Models 2004 Honda CB1300 1300 All Models |
|
2003 Honda CB1300 1300 All Models 2002 Honda CB1300 1300 All Models |
|
2001 Honda CB1300 1300 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM37512 |
| Honda 17210MEJ000 |
| Honda 17210MEJ980 |
| Honda 17210MEJ981 |
















Reviews
There are no reviews yet.