Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 0.75 in (19 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 7.813 in (198 mm) |
| Outside Width | 6.188 in (157 mm) |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.41 oz (12 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2018 Honda CBR125R 125
All Models
2017 Honda CBR125R 125
All Models
2016 Honda CBR125R 125
All Models
2015 Honda CBR125R 125
All Models
2014 Honda CBR125R 125
All Models
2013 Honda CBR125R 125
All Models
2012 Honda CBR125R 125
All Models
2011 Honda CBR125R 125
All Models
2010 Honda CBR125R 125
All Models
2009 Honda CBR125R 125
All Models
2008 Honda CBR125R 125
All Models
2007 Honda CBR125R 125
All Models
2006 Honda CBR125R 125
All Models
2005 Honda CBR125R 125
All Models
2004 Honda CBR125R 125
All Models
2003 Honda CBR125R 125
All Models
2002 Honda CBR150R 150
All Models
BMC FM60904
Honda 17210KPP860
Honda 17210KPP900
Honda 17210KPP901
Honda 17210KPPT00















Reviews
There are no reviews yet.