Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1.438 in (37 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 8.688 in (221 mm) |
| Outside Width | 5.5 in (140 mm) |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.35 oz (10 ml) |
| Product Box Height | 3.63 in (92 mm) |
| Product Box Length | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Width | 8.63 in (219 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
1998 Honda VT600C Shadow VLX 583 All Models 1998 Honda VT600CD Shadow VLX Deluxe 583 All Models |
|
1997 Honda VT600C Shadow VLX 583 All Models 1997 Honda VT600CD Shadow VLX Deluxe 583 All Models |
|
1996 Honda VT600C Shadow VLX 583 All Models 1996 Honda VT600CD Shadow VLX Deluxe 583 All Models |
|
1995 Honda VT600C Shadow VLX 583 All Models 1995 Honda VT600CD Shadow VLX Deluxe 583 All Models |
|
1994 Honda VT600C Shadow VLX 583 All Models 1994 Honda VT600CD Shadow VLX Deluxe 583 All Models |
|
1993 Honda VT600C Shadow VLX 583 All Models 1993 Honda VT600CD Shadow VLX Deluxe 583 All Models |
|
1992 Honda VT600C Shadow VLX 583 All Models 1991 Honda VT600C Shadow VLX 583 All Models |
|
1990 Honda VT600C Shadow VLX 583 All Models 1989 Honda VT600C Shadow VLX 583 All Models |
|
1988 Honda VT600C Shadow VLX 583 All Models |
CROSS REFERENCES
| Honda 17205MR1000 |
















Reviews
There are no reviews yet.