Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Height | 2.313 in (59 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Base Outside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Top Outside Diameter | 5.5 in (140 mm) |
| Top Style | Metal |
| Top Material | Zinc |
| Weight | 1.8 lb (0.8 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.28 oz (8 ml) |
| Product Box Height | 3.5 in (89 mm) |
| Product Box Length | 6.31 in (160 mm) |
| Product Box Width | 6.56 in (167 mm) |
|
2017 Harley Davidson FLSS Softail Slim S 110 CI All Models 2016 Harley Davidson FLSS Softail Slim S 110 CI All Models |
| Harley Davidson 2924408 |
| Harley-Davidson 2924408 |



















Reviews
There are no reviews yet.