Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
PRODUCT DETAILS
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Oval Tapered |
| Height | 1.875 in (48 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 6 in (152 mm) |
| Length | 9.375 in (238 mm) |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.44 oz (13 ml) |
| Product Box Height | 3.94 in (100 mm) |
| Product Box Length | 10.25 in (260 mm) |
| Product Box Width | 10.25 in (260 mm) |
CROSS REFERENCES
| Harley Davidson 2904404B |
| Harley-Davidson 2904404B |

















Reviews
There are no reviews yet.