Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 1.688 in (43 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Flanges | 1 |
| Width | 6.438 in (164 mm) |
| Length | 6.75 in (171 mm) |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.37 oz (11 ml) |
| Product Box Height | 3.63 in (92 mm) |
| Product Box Length | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Width | 8.5 in (216 mm) |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
2021 Harley Davidson FLHC Heritage Classic 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Harley Davidson FLSB Sport Glide 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Harley Davidson FLSL Softail Slim 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Harley Davidson FXST Softail Standard 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Harley Davidson FLDE Deluxe 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Harley Davidson FLHC Heritage Classic 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Harley Davidson FLSB Sport Glide 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Harley Davidson FLSL Softail Slim 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Harley Davidson FXBB Street Bob 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Harley Davidson FXLR Low Rider 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Harley Davidson FXST Softail Standard 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Harley Davidson FLDE Deluxe 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Harley Davidson FLFB Fat Boy 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Harley Davidson FLHC Heritage Classic 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Harley Davidson FLSB Sport Glide 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Harley Davidson FLSL Softail Slim 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Harley Davidson FXBB Street Bob 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Harley Davidson FXBR Breakout 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Harley Davidson FXFB Fat Bob 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Harley Davidson FXLR Low Rider 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Harley Davidson FLDE Deluxe 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Harley Davidson FLFB Fat Boy 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Harley Davidson FLHC Heritage Classic 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Harley Davidson FLSB Sport Glide 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Harley Davidson FLSL Softail Slim 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Harley Davidson FXBB Street Bob 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Harley Davidson FXBR Breakout 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Harley Davidson FXFB Fat Bob 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Harley Davidson FXLR Low Rider 107 CI
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Harley-Davidson 29400248

















Reviews
There are no reviews yet.