Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.406 in (36 mm) |
| Outside Length | 11.375 in (289 mm) |
| Outside Width | 7.141 in (181 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.71 oz (21 ml) |
| Product Box Height | 11.56 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.44 in (265 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2022 Kawasaki Z900 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Kawasaki Z900 50th Anniversary 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Kawasaki Z900 Performance 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Kawasaki Z900 SE 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Kawasaki Z900 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Kawasaki Z900 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Kawasaki Z900 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Kawasaki ZR900 Z900 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Kawasaki ZR900 Z900 ABS 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Kawasaki Z900 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Kawasaki ZR900 Z900 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Kawasaki ZR900 Z900 ABS 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Kawasaki ZR900 Z900 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Kawasaki ZR900 Z900 ABS 948
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FM98804
Kawasaki 110130760















Reviews
There are no reviews yet.