Description
K&N powersports chrome canister oil filters contain a modern synthetic filter media, designed for ultimate flow with less pressure drop, yet engineered for outstanding filtration. K&N powersports ‘spin-on’ oil filters feature a heavy-duty, chrome-plated metal can. Most of these have a 17 mm nut affixed onto the end that allows for easy removal. The 17 mm nut is crossed-drilled so racers can safety wire the filter to their bike.
- O/E replacement oil filters for most cars, trucks, SUV’s, motorcycles, & ATV’s
- 17 mm exposed nut designed for easy oil filter removal
- Heavy-duty, chrome-plated canister handles extreme conditions
- Anti-drain back valve (where applicable) eliminates dry starts, prevents oil from draining back into crankcase during engine shutdown
- Approved for racing use by MotoAmerica and the AMA
SPECIFICATIONS
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Height | 3.25 in (83 mm) |
| Outside Diameter | 2.594 in (66 mm) |
| PSI Relief Valve | Yes |
| Removal Nut | Yes |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | M20 X 1.5 |
| Product Style | Oil Filters |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| Product Box Height | 3.38 in (86 mm) |
| Product Box Length | 2.81 in (71 mm) |
| Product Box Width | 2.81 in (71 mm) |
| Finish | Chrome |
| Removal Nut Size | 17 mm |
| Warranty | 1 Year Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2023 Kawasaki ER400 Z400 ABS 399 All Models 2023 Kawasaki EX400 Ninja 399 All Models |
|
2023 Kawasaki EX400 Ninja ABS 399 All Models 2023 Kawasaki EX400 Ninja ABS KRT Ed. 399 All Models |
|
2023 Kawasaki EX400 Ninja KRT Edition 399 All Models 2023 Kawasaki EX650 Ninja 649 All Models |
|
2023 Kawasaki EX650 Ninja ABS KRT Ed. 649 All Models 2023 Kawasaki EX650 Ninja KRT Edition 649 All Models |
|
2023 Kawasaki KLE300 Versys-X 296 All Models 2023 Kawasaki KLE300 Versys-X ABS 296 All Models |
|
2023 Kawasaki KLE650 Versys ABS 649 All Models 2023 Kawasaki KLE650 Versys ABS LT 649 All Models |
|
2023 Kawasaki KLZ1000 Versys SE LT Plus 1043 All Models 2023 Kawasaki VN1700 Vulcan Vaquero ABS 1700 All Models |
|
2023 Kawasaki VN1700 Vulcan Voyager ABS 1700 All Models 2023 Kawasaki VN900B Vulcan Classic 903 All Models |
|
2023 Kawasaki VN900C Vulcan Custom 903 All Models 2023 Kawasaki VN900D Vulcan Classic LT 903 All Models |
|
2023 Kawasaki W800 773 All Models 2023 Kawasaki Z650 649 All Models |
|
2023 Kawasaki Z650 Performance 649 All Models 2023 Kawasaki Z650 RS 649 All Models |
|
2023 Kawasaki Z650 Sport 649 All Models 2023 Kawasaki Z650 Urban 649 All Models |
|
2023 Kawasaki Z900 948 All Models 2023 Kawasaki Z900 Performance 948 All Models |
|
2023 Kawasaki Z900 SE 948 All Models 2023 Kawasaki Z900 SE Performance 948 All Models |
|
2023 Kawasaki Z900RS ABS 948 All Models 2023 Kawasaki Z900RS SE 948 All Models |
|
2023 Kawasaki ZX1000 Ninja SX 1043 All Models 2023 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R 636 All Models |
|
2023 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS 636 All Models 2023 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R ABS KRT Edition 636 All Models |
|
2023 Kawasaki ZX636 Ninja ZX-6R KRT Edition 636 All Models 2022 Kawasaki EJ800 W800 773 All Models |
|
2022 Kawasaki EN650 Vulcan S ABS 649 All Models 2022 Kawasaki EN650 Vulcan S ABS Cafe 649 All Models |
|
2022 Kawasaki EN650 Vulcan S Performance 649 All Models 2022 Kawasaki EN650 Vulcan S Tourer 649 All Models |
|
2022 Kawasaki ER400 Z400 ABS 399 All Models 2022 Kawasaki ER650 Z650 649 All Models |
|
2022 Kawasaki ER650 Z650 ABS 649 All Models 2022 Kawasaki ER650 Z650RS 649 All Models |
|
2022 Kawasaki EX400 Ninja 399 All Models 2022 Kawasaki EX400 Ninja ABS 399 All Models |
|
2022 Kawasaki EX400 Ninja ABS KRT Ed. 399 All Models 2022 Kawasaki EX650 Ninja 649 All Models |
|
2022 Kawasaki EX650 Ninja ABS 649 All Models 2022 Kawasaki EX650 Ninja ABS KRT Ed. 649 All Models |
|
2022 Kawasaki EX650 Ninja KRT Edition 649 All Models 2022 Kawasaki KLE300 Versys-X ABS 296 All Models |
|
2022 Kawasaki KLE650 Versys 649 All Models 2022 Kawasaki KLE650 Versys ABS 649 All Models |
|
2022 Kawasaki KLE650 Versys ABS LT 649 All Models 2022 Kawasaki KLE650 Versys Grand Tourer 649 All Models |
|
2022 Kawasaki KLE650 Versys Tourer 649 All Models 2022 Kawasaki KLZ1000 Versys SE LT Plus 1043 All Models |
|
2022 Kawasaki VN900B Vulcan Classic 903 All Models 2022 Kawasaki VN900C Vulcan Custom 903 All Models |
|
2022 Kawasaki VN900D Vulcan Classic LT 903 All Models 2022 Kawasaki W800 773 All Models |
|
2022 Kawasaki Z650 649 All Models 2022 Kawasaki Z650 50th Anniversary 649 All Models |
|
2022 Kawasaki Z650 Performance 649 All Models 2022 Kawasaki Z650 RS 649 All Models |
|
2022 Kawasaki Z650 RS 50th Anniversary 649 All Models 2022 Kawasaki Z650 Urban 649 All Models |
|
2022 Kawasaki Z900 948 All Models 2022 Kawasaki Z900 50th Anniversary 948 All Models |
|
2022 Kawasaki Z900 Performance 948 All Models 2022 Kawasaki Z900 SE 948 All Models |
|
2022 Kawasaki Z900RS 50th Anniversary 948 All Models 2022 Kawasaki Z900RS ABS 948 All Models |
|
2022 Kawasaki Z900RS SE 948 All Models 2022 Kawasaki ZG1400 Concours ABS 1352 All Models |
CROSS REFERENCES
| Arctic Cat 3201451 |
| Fram PH6017A |
| Honda 15410MM5003 |
| Honda 15410MM9003 |
| Honda 15410MM9013 |
| Honda 15410MM9405 |
| Honda 15410MT7003 |
| Kawasaki 160970002 |
| Kawasaki 160970004 |
| Kawasaki 160970008 |
| Kawasaki 160970011 |

















Reviews
There are no reviews yet.