Description
If you require good clean air and lots of it, K&N Clamp-on filters are your best bet for improved performance! Universal in style, K&N snowmobile filters replace the existing airbox and OEM stock filter. K&N manufactures hundreds of sizes, shapes and lengths to fit virtually any application.
MORE INFORMATION
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Universal Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to for use- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- UNIVERSAL FITMENT: Designed for use on a variety of applications
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
- NO-HASSLE WARRANTY: 1-Year Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Flange Type | Angled |
| Flange Inside Diameter | 2.438 in (62 mm) |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Top Material | None |
| Top Style | Rubber |
| Flange Angle | 20 degrees |
| Top Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Height | 5 in (127 mm) |
| Flange Length | 2 in (51 mm) |
| Flanges | 1 |
| Base Outside Diameter | 3.75 in (95 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Air Filter Color | Red |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.48 oz (14 ml) |
| Air Filter Large End Diameter | 3.75 in (95 mm) |
| Product Box Height | 9.25 in (235 mm) |
| Product Box Length | 5.63 in (143 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |





















Reviews
There are no reviews yet.