Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 1.375 in (35 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.92 oz (27 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2019 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Suzuki GSX1300RA Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki GSX1300RA Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Suzuki GSX1300RA Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Suzuki GSX1300RA Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Suzuki GSX1300R Hayabusa 50th Ann. Edition 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Suzuki GSX1300R Hayabusa Limited Edition 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2008 Suzuki GSX1300R Hayabusa 1340
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC 52904
BMC FM52904
DNA PS13S080R
Suzuki 1378015H00
















Reviews
There are no reviews yet.