Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
MORE INFORMATION
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Package Contents | 2 Air Filters |
| Package Quantity | 2 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 7.5 in (191 mm) |
| Outside Width | 4.781 in (121 mm) |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Product Box Height | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Length | 8.4 in (213 mm) |
| Product Box Width | 3.63 in (92 mm) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2019 Suzuki C90 Boulevard BOSS 1462 All Models 2019 Suzuki C90T Boulevard 1462 All Models |
|
2019 Suzuki M90 Boulevard 1462 All Models 2018 Suzuki C1500BT Intruder 1462 All Models |
|
2018 Suzuki C90 Boulevard BOSS 1462 All Models 2018 Suzuki C90T Boulevard 1462 All Models |
|
2018 Suzuki M90 Boulevard 1462 All Models 2017 Suzuki C1500BT Intruder 1462 All Models |
|
2017 Suzuki C90 Boulevard BOSS 1462 All Models 2017 Suzuki C90T Boulevard 1462 All Models |
|
2017 Suzuki M90 Boulevard 1462 All Models 2017 Suzuki VL1500BT Intruder 1462 All Models |
|
2016 Suzuki C90 Boulevard BOSS 1462 All Models 2016 Suzuki C90T Boulevard 1462 All Models |
|
2016 Suzuki M90 Boulevard 1462 All Models 2016 Suzuki VL1500BT Intruder 1462 All Models |
|
2015 Suzuki C90 Boulevard BOSS 1462 All Models 2015 Suzuki C90T Boulevard 1462 All Models |
|
2015 Suzuki VL1500BT Intruder 1462 All Models 2014 Suzuki C90 Boulevard BOSS 1462 All Models |
|
2014 Suzuki C90T Boulevard 1462 All Models 2014 Suzuki VL1500BT Intruder 1462 All Models |
|
2013 Suzuki C90T Boulevard 1462 All Models 2013 Suzuki C90T Boulevard BOSS 1462 All Models |
|
2013 Suzuki VL1500BT Intruder 1462 All Models 2010 Suzuki M90 Boulevard 1462 All Models |
|
2009 Suzuki M90 Boulevard 1462 All Models |
CROSS REFERENCES
| Suzuki 1378040H00 |















Reviews
There are no reviews yet.