Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
MORE INFORMATION
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Trapezoidal |
| Height | 1.25 in (32 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 10 in (254 mm) |
| Outside Width | 5.875 in (149 mm) |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.7 oz (21 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2021 Suzuki GSXS750Z 749 All Models 2021 Suzuki GSXS750Z ABS 749 All Models |
|
2020 Suzuki GSXS750 749 All Models 2019 Suzuki GSXS750 ABS 749 All Models |
|
2019 Suzuki GSXS750Z 749 All Models 2018 Suzuki GSXS750 749 All Models |
|
2018 Suzuki GSXS750 ABS 749 All Models 2018 Suzuki GSXS750Z 749 All Models |
|
2017 Suzuki GSXS750 749 All Models 2016 Suzuki GSR750 750 All Models |
|
2016 Suzuki GSXS750 749 All Models 2016 Suzuki GSXS750 ABS 749 All Models |
|
2015 Suzuki GSR750 750 All Models 2015 Suzuki GSXS750 749 All Models |
|
2015 Suzuki GSXS750Z 749 All Models 2014 Suzuki GSR750 750 All Models |
|
2013 Suzuki GSR750 750 All Models 2012 Suzuki GSR750 750 All Models |
|
2011 Suzuki GSR600 600 All Models 2011 Suzuki GSR750 750 All Models |
|
2010 Suzuki GSR600 600 All Models 2009 Suzuki GSR600 600 All Models |
|
2008 Suzuki GSR600 600 All Models 2007 Suzuki GSR600 600 All Models |
|
2006 Suzuki GSR600 600 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC 44904 |
| BMC FM44904 |
| DNA PS6S0601 |
| Suzuki 1378044G00 |
| Suzuki 1378044G01 |















Reviews
There are no reviews yet.