Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.25 in (32 mm) |
| Outside Length | 8.75 in (222 mm) |
| Outside Width | 4.5 in (114 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.46 oz (13 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2018 Suzuki AN650 Burgman 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki AN650A Burgman ABS 650
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki AN650A Burgman Executive 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Suzuki AN650A Burgman Executive 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Suzuki AN650A Burgman ABS 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Suzuki AN650A Burgman Executive 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Suzuki AN650A Burgman ABS 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Suzuki AN650A Burgman Executive 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Suzuki AN650A Burgman ABS 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Suzuki AN650A Burgman ABS 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Suzuki AN650A Burgman Executive 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Suzuki AN650A Burgman Executive 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Suzuki AN650 Burgman 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Suzuki AN650A Burgman Executive 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Suzuki AN650 Burgman 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Suzuki AN650A Burgman Executive 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2008 Suzuki AN650 Burgman 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2008 Suzuki AN650A Burgman Executive 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2007 Suzuki AN650 Burgman 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2007 Suzuki AN650A Burgman Executive 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2006 Suzuki AN650 Burgman 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2006 Suzuki AN650A Burgman Executive 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2005 Suzuki AN650 Burgman 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2004 Suzuki AN650 Burgman 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2003 Suzuki AN650 Burgman 638
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FM38819
DNA PS6SC0301
Suzuki 1378010G00

















Reviews
There are no reviews yet.