Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
PRODUCT DETAILS
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Outside Length | 7.625 in (194 mm) |
| Outside Width | 5.25 in (133 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.7 lb (0.8 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.45 oz (13 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2016 Suzuki GSF1250 Bandit 1255 All Models 2016 Suzuki GSX1250FA 1250 All Models |
|
2015 Suzuki GSF1250 Bandit 1250 All Models 2015 Suzuki GSX1250FA 1250 All Models |
|
2014 Suzuki GSF1250 Bandit 1250 All Models 2014 Suzuki GSX1250FA 1250 All Models |
|
2013 Suzuki GSF1250 Bandit 1250 All Models 2013 Suzuki GSX1250FA 1250 All Models |
|
2013 Suzuki GSX650F 656 All Models 2012 Suzuki GSF1250 Bandit 1250 All Models |
|
2012 Suzuki GSF1250 Bandit S 1250 All Models 2012 Suzuki GSX1250FA 1250 All Models |
|
2012 Suzuki GSX650F 656 All Models 2011 Suzuki GSF1250 Bandit 1250 All Models |
|
2011 Suzuki GSF1250 Bandit S 1250 All Models 2011 Suzuki GSX1250FA 1250 All Models |
|
2011 Suzuki GSX650F 656 All Models 2010 Suzuki GSF1250 Bandit 1250 All Models |
|
2010 Suzuki GSF1250 Bandit S 1250 All Models 2010 Suzuki GSF650 Bandit 650 All Models |
|
2010 Suzuki GSX650F 656 All Models 2009 Suzuki GSF1250 Bandit 1250 All Models |
|
2009 Suzuki GSF1250 Bandit S 1250 All Models 2009 Suzuki GSF1250 Bandit S 1250 All Models |
|
2009 Suzuki GSF650 Bandit 650 All Models 2009 Suzuki GSF650 Bandit S 650 All Models |
|
2009 Suzuki GSX650F 650 All Models 2008 Suzuki GSF1250 Bandit S 1250 All Models |
|
2008 Suzuki GSF1250 Bandit S 1250 All Models 2008 Suzuki GSF650 Bandit 650 All Models |
|
2008 Suzuki GSF650 Bandit S 650 All Models 2008 Suzuki GSX650F 650 All Models |
|
2007 Suzuki GSF1250 Bandit S 1250 All Models 2007 Suzuki GSF1250 Bandit S 1250 All Models |
|
2007 Suzuki GSF650 Bandit 650 All Models 2007 Suzuki GSF650 Bandit S 650 All Models |
|
2006 Suzuki GSF1200 Bandit 1200 All Models 2006 Suzuki GSF1200 Bandit S 1200 All Models |
|
2006 Suzuki GSF650 Bandit 650 All Models 2006 Suzuki GSF650 Bandit S 650 All Models |
|
2005 Suzuki GSF650 Bandit 650 All Models 2005 Suzuki GSF650 Bandit S 650 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM29402 |
| DNA PS6S0001 |
| Suzuki 1378018H00 |
| Suzuki 1378038G00 |


















Reviews
There are no reviews yet.