Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
PRODUCT DETAILS
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Unique |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.406 in (36 mm) |
| Outside Length | 6.219 in (158 mm) |
| Outside Width | 5.938 in (151 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.53 oz (16 ml) |
| Product Box Height | 1.69 in (43 mm) |
| Product Box Length | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2024 Suzuki DL800 V-Strom 776 All Models 2024 Suzuki DL800 V-Strom 800DE 776 All Models |
|
2024 Suzuki GSX-8R 776 All Models 2024 Suzuki GSX-8S 776 All Models |
|
2023 Suzuki DL800 V-Strom 776 All Models 2023 Suzuki DL800 V-Strom 800DE 776 All Models |
|
2023 Suzuki GSX-8S 776 All Models |
CROSS REFERENCES
| Suzuki 1378025L00 |


















Reviews
There are no reviews yet.