Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
PRODUCT DETAILS
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 2.5 in (64 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Universal Air Filter |
| Flanges | None |
| Width | 5.688 in (144 mm) |
| Length | 11.063 in (281 mm) |
| Outside Diameter | 11.063 in (281 mm) |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.54 oz (16 ml) |
| Product Box Height | 11 in (279 mm) |
| Product Box Length | 6.38 in (162 mm) |
| Product Box Width | 6.38 in (162 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2021 Suzuki GSXS1000S Katana 999 All Models 2020 Suzuki GSXS1000 ABS 999 All Models |
|
2020 Suzuki GSXS1000F ABS 999 All Models 2020 Suzuki GSXS1000S Katana 999 All Models |
|
2019 Suzuki GSXS1000 ABS 999 All Models 2019 Suzuki GSXS1000FZ 999 All Models |
|
2019 Suzuki GSXS1000Z 999 All Models 2018 Suzuki GSXS1000 999 All Models |
|
2018 Suzuki GSXS1000 ABS 999 All Models 2018 Suzuki GSXS1000F ABS 999 All Models |
|
2018 Suzuki GSXS1000Z 999 All Models 2017 Suzuki GSXS1000 999 All Models |
|
2017 Suzuki GSXS1000 ABS 999 All Models 2017 Suzuki GSXS1000F ABS 999 All Models |
|
2016 Suzuki GSXS1000 999 All Models 2016 Suzuki GSXS1000 ABS 999 All Models |
|
2016 Suzuki GSXS1000F ABS 999 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM55704 |
| Suzuki 1378047H10 |



















Reviews
There are no reviews yet.