Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
| Air Filter Shape | Trapezoidal |
| Height | 0.75 in (19 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 10.75 in (273 mm) |
| Length | 7.75 in (197 mm) |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.88 oz (26 ml) |
| Product Box Height | 11.56 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.44 in (265 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2019 Triumph Tiger Sport 1050 1050 All Models 2017 Triumph Tiger Sport 1050 1050 All Models |
|
2016 Triumph Tiger Sport 1050 1050 All Models 2013 Triumph Tiger 1050 1050 All Models |
|
2013 Triumph Tiger 1050 SE 1050 All Models 2013 Triumph Tiger Sport 1050 1050 All Models |
|
2012 Triumph Sprint GT 1050 All Models 2012 Triumph Tiger 1050 ABS SE 1050 All Models |
|
2011 Triumph Sprint GT 1050 All Models 2011 Triumph Sprint ST 1050 All Models |
|
2011 Triumph Tiger 1050 All Models 2011 Triumph Tiger 1050 ABS 1050 All Models |
|
2011 Triumph Tiger 1050 SE 1050 All Models 2010 Triumph Speed Triple 1050 All Models |
|
2010 Triumph Sprint ST 1050 All Models 2010 Triumph Tiger 1050 All Models |
|
2010 Triumph Tiger 1050 ABS 1050 All Models 2010 Triumph Tiger 1050 SE 1050 All Models |
|
2009 Triumph Speed Triple 1050 All Models 2009 Triumph Sprint ST 1050 All Models |
|
2009 Triumph Tiger 1050 All Models 2008 Triumph Speed Triple 1050 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM42504 |
| DNA PTR10S0501 |
| Triumph T2204820 |















Reviews
There are no reviews yet.