Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Outside Length | 7.156 in (182 mm) |
| Outside Width | 5.469 in (139 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.89 oz (26 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2021 Triumph Speed Twin 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Triumph Thruxton RS 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Triumph Thruxton TFC 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Triumph Speed Twin 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Triumph Thruxton 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Triumph Thruxton 1200 R 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Triumph Thruxton RS 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Triumph Speed Twin 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Triumph Thruxton 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Triumph Thruxton R 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Triumph Thruxton TFC 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Triumph Speed Twin 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Triumph Thruxton 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Triumph Thruxton R 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Triumph Thruxton 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Triumph Thruxton R 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Triumph Thruxton 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Triumph Thruxton R 1200
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Triumph T2201122
















Reviews
There are no reviews yet.