Description
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology – protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your car’s interior
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 100 million disposable air filters end up in landfills each year.
- NO-HASSLE WARRANTY: 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
| Length | 9.188 in (233 mm) |
| Width | 8.438 in (214 mm) |
| Height | 1.063 in (27 mm) |
| Material Used | Polyurethane |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Filter Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Cabin Filters |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Product Box Height | 11.4 in (290 mm) |
| Product Box Length | 9.6 in (244 mm) |
| Product Box Width | 2.1 in (53 mm) |
| Washable | Yes |
|
2020 Ford Everest 2.0L L4 Diesel All Models 2019 Ford Everest 2.0L L4 Diesel All Models |
|
2018 Ford Everest 2.0L L4 Diesel All Models 2011 Lexus GS300 3.0L L6 Gas All Models |
|
2010 Lexus GS300 3.0L L6 Gas All Models 2010 Lexus SC430 4.3L V8 Gas All Models |
|
2009 Lexus GS300 3.0L L6 Gas All Models 2009 Lexus SC430 4.3L V8 Gas All Models |
|
2008 Lexus GS300 3.0L L6 Gas All Models 2008 Lexus SC430 4.3L V8 Gas All Models |
|
2007 Lexus GS300 3.0L V6 Gas All Models 2007 Lexus SC430 4.3L V8 Gas All Models |
|
2006 Lexus LS430 4.3L V8 Gas All Models 2006 Lexus SC430 4.3L V8 Gas All Models |
|
2005 Lexus GS300 3.0L L6 Gas All Models 2005 Lexus GS430 4.3L V8 Gas All Models |
|
2005 Lexus GS430 4.3L V8 Gas All Models 2005 Lexus LS430 4.3L V8 Gas All Models |
|
2005 Lexus SC430 4.3L V8 Gas All Models 2004 Lexus GS300 3.0L L6 Gas All Models |
|
2004 Lexus GS430 4.3L V8 Gas All Models 2004 Lexus LS430 4.3L V8 Gas All Models |
|
2004 Lexus SC430 4.3L V8 Gas All Models 2003 Lexus GS300 3.0L L6 Gas All Models |
|
2003 Lexus GS430 4.3L V8 Gas All Models 2003 Lexus LS430 4.3L V8 Gas All Models |
|
2003 Lexus SC430 4.3L V8 Gas All Models 2002 Lexus GS300 3.0L L6 Gas All Models |
|
2002 Lexus GS430 4.3L V8 Gas All Models 2002 Lexus LS430 4.3L V8 Gas All Models |
|
2002 Lexus SC430 4.3L V8 Gas All Models 2001 Lexus GS300 3.0L L6 Gas All Models |
|
2001 Lexus GS430 4.3L V8 Gas All Models 2001 Lexus LS430 4.3L V8 Gas All Models |
| AC Delco ACC57 |
| Champ CAF1782 |
| Donaldson P903479 |
| Fram CF10562 |
| Lexus 87139YZZ01 |
| MicroGard 3042 |
| Ryco RCA108 |
| Ryco RCA227 |
| Wesfil WACF0172 |
| Wesfil WACF5302 |
| WIX 24893 |




















Reviews
There are no reviews yet.