Description
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology – protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
PRODUCT DETAILS
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your car’s interior
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 200 million disposable air filters end up in landfills each year.
- NO-HASSLE WARRANTY: No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
SPECIFICATIONS
| Cabin Filter Location | Glove Box |
| Length | 10.188 in (259 mm) |
| Width | 7.688 in (195 mm) |
| Height | 1.094 in (28 mm) |
| Material Used | Polyethylene |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Filter Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Cabin Filters |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
| Product Box Height | 11.38 in (289 mm) |
| Product Box Length | 9.87 in (251 mm) |
| Product Box Width | 1.94 in (49 mm) |
| Washable | Yes |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2024 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models 2024 Ford Mustang 5.0L V8 Gas All Models |
|
2023 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models 2023 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas All Models |
|
2023 Ford Mustang Mach 1 5.0L V8 Gas All Models 2023 Ford Mustang Shelby GT500 5.2L V8 Gas All Models |
|
2022 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models 2022 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas All Models |
|
2022 Ford Mustang Mach 1 5.0L V8 Gas All Models 2022 Ford Mustang Shelby GT500 5.2L V8 Gas All Models |
|
2021 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models 2021 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas All Models |
|
2021 Ford Mustang Mach 1 5.0L V8 Gas All Models 2020 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models |
|
2020 Ford Mustang Bullitt 5.0L V8 Gas All Models 2020 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas All Models |
|
2020 Ford Mustang Shelby GT350 5.2L V8 Gas All Models 2020 Ford Mustang Shelby GT500 5.2L V8 Gas All Models |
|
2019 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models 2019 Ford Mustang Bullitt 5.0L V8 Gas All Models |
|
2019 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas All Models 2019 Ford Mustang Shelby 5.2L V8 Gas All Models |
|
2018 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models 2018 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas All Models |
|
2018 Ford Mustang Shelby 5.2L V8 Gas All Models 2017 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models |
|
2017 Ford Mustang 3.7L V6 Gas All Models 2017 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas All Models |
|
2017 Ford Mustang Shelby 5.2L V8 Gas All Models 2016 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models |
|
2016 Ford Mustang 3.7L V6 Gas All Models 2016 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas All Models |
|
2016 Ford Mustang Shelby 5.2L V8 Gas All Models 2015 Ford Mustang 2.3L L4 Gas All Models |
|
2015 Ford Mustang 3.7L V6 Gas All Models 2015 Ford Mustang GT 5.0L V8 Gas All Models |
|
2015 Ford Mustang Shelby 5.2L V8 Gas All Models |
CROSS REFERENCES
| Ford FP78 |
| Ryco RCA359 |
| Wesfil WACF0254 |




















Reviews
There are no reviews yet.