Description
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology – protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your car’s interior
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 100 million disposable air filters end up in landfills each year.
- NO-HASSLE WARRANTY: 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
| Length | 10.031 in (255 mm) |
| Width | 8.875 in (225 mm) |
| Height | 1.156 in (29 mm) |
| Material Used | Polyurethane |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Filter Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Cabin Filters |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Product Box Height | 11.38 in (289 mm) |
| Product Box Length | 9.87 in (251 mm) |
| Product Box Width | 1.94 in (49 mm) |
2023 Hyundai Nexo Electric
Australia
2023 Hyundai Santa Fe 3.5L V6 Gas
Australia
2022 Hyundai Nexo Ele/Hyd
Australia
2022 Hyundai Santa Fe 3.5L V6 Gas
Australia
2021 Hyundai Nexo Ele/Hyd
Australia
2021 Hyundai Santa Fe 3.5L V6 Gas
Australia
2021 Kia Stinger 2.0L L4 Gas
All Models
2021 Kia Stinger 3.3L V6 Gas
All Models
2020 Hyundai Nexo Ele/Hyd
Australia
2020 Hyundai Santa Fe 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Hyundai Santa Fe 2.4L L4 Gas
US Models Only
2020 Hyundai Santa Fe 3.5L V6 Gas
Australia
2020 Hyundai Santa Fe IV 2.2L L4 Diesel
All Models
2020 Kia Stinger 2.0L L4 Gas
All Models
2020 Kia Stinger 3.3L V6 Gas
All Models
2019 Genesis G70 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Genesis G70 3.3L V6 Gas
All Models
2019 Genesis G80 3.3L V6 Gas
All Models
2019 Genesis G80 3.8L V6 Gas
All Models
2019 Genesis G80 5.0L V8 Gas
All Models
2019 Genesis G90 3.3L V6 Gas
All Models
2019 Genesis G90 5.0L V8 Gas
All Models
2019 Hyundai Santa Fe 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Hyundai Santa Fe 2.4L L4 Gas
US Models Only
2019 Hyundai Santa Fe 3.5L V6 Gas
Australia
2019 Hyundai Santa Fe IV 2.2L L4 Diesel
All Models
2019 Kia Stinger 2.0L L4 Gas
All Models
2019 Kia Stinger 3.3L V6 Gas
All Models
2018 Genesis G80 3.3L V6 Gas
All Models
2018 Genesis G80 3.8L V6 Gas
All Models
2018 Genesis G80 5.0L V8 Gas
All Models
2018 Genesis G90 3.3L V6 Gas
All Models
2018 Genesis G90 5.0L V8 Gas
All Models
2018 Hyundai Santa Fe IV 2.2L L4 Diesel
All Models
2018 Kia Stinger 2.0L L4 Gas
All Models
2018 Kia Stinger 3.3L V6 Gas
All Models
2017 Genesis G80 3.8L V6 Gas
All Models
2017 Genesis G80 5.0L V8 Gas
All Models
2017 Genesis G90 3.3L V6 Gas
All Models
2017 Genesis G90 5.0L V8 Gas
All Models
2016 Hyundai Equus 5.0L V8 Gas
All Models
2016 Hyundai Genesis 5.0L V8 Gas
All Models
2016 Hyundai Genesis Sedan 3.8L V6 Gas
All Models
2015 Hyundai Equus 5.0L V8 Gas
All Models
2015 Hyundai Genesis 5.0L V8 Gas
All Models
2015 Hyundai Genesis Sedan 3.8L V6 Gas
All Models
2014 Hyundai Equus 5.0L V8 Gas
All Models
2014 Hyundai Genesis 5.0L V8 Gas
All Models
2014 Hyundai Genesis Sedan 3.8L V6 Gas
All Models
2013 Hyundai Equus 5.0L V8 Gas
All Models
2013 Hyundai Genesis 5.0L V8 Gas
All Models
2013 Hyundai Genesis Sedan 3.8L V6 Gas
All Models
2012 Hyundai Equus 5.0L V8 Gas
All Models
2012 Hyundai Genesis 4.6L V8 Gas
All Models
2012 Hyundai Genesis 5.0L V8 Gas
All Models
2012 Hyundai Genesis Sedan 3.8L V6 Gas
All Models
2011 Hyundai Equus 4.6L V8 Gas
All Models
2011 Hyundai Genesis 4.6L V8 Gas
All Models
2011 Hyundai Genesis Sedan 3.8L V6 Gas
All Models
2010 Hyundai Genesis 4.6L V8 Gas
All Models
2010 Hyundai Genesis Sedan 3.8L V6 Gas
All Models
2009 Hyundai Genesis 4.6L V8 Gas
All Models
2009 Hyundai Genesis Sedan 3.8L V6 Gas
All Models
Fram CF10735
Hyundai 97133B1000
Ryco RCA394
STP CAF1867P
WIX 24300
Wesfil WACF0260




















Reviews
There are no reviews yet.