Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 3.438 in (87 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.68 oz (20 ml) |
| Product Box Height | 11 in (279 mm) |
| Product Box Length | 6.38 in (162 mm) |
| Product Box Width | 6.38 in (162 mm) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2024 Yamaha YZF R1 998 All Models 2024 Yamaha YZF R1M 998 All Models |
|
2023 Yamaha YZF R1 998 All Models 2023 Yamaha YZF R1M 998 All Models |
|
2022 Yamaha YZF R1 998 All Models 2022 Yamaha YZF R1 World GP 60th Anniversary Edition 998 All Models |
|
2022 Yamaha YZF R1M 998 All Models 2021 Yamaha YZF R1 998 All Models |
|
2021 Yamaha YZF R1M 998 All Models 2020 Yamaha YZF R1 998 All Models |
|
2020 Yamaha YZF R1M 998 All Models |















Reviews
There are no reviews yet.