Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 0.75 in (19 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 8 in (203 mm) |
| Length | 8.5 in (216 mm) |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.66 oz (20 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
2011 Yamaha FZ150 Fazer 153
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Yamaha FZ16 153
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Yamaha FZ150 Fazer 153
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Yamaha FZ16 153
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Yamaha FZ150 Fazer 153
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Yamaha FZ16 153
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2008 Yamaha FZ16 153
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Yamaha 21CE445000
















Reviews
There are no reviews yet.