Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Outside Length | 8.438 in (214 mm) |
| Outside Width | 5.563 in (141 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.57 oz (17 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
|
2020 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models 2019 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models |
|
2018 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models 2017 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models |
|
2016 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models 2015 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models |
|
2014 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models 2013 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models |
|
2012 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models 2011 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models |
|
2010 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models 2009 Yamaha VMX1700 V-Max 1679 All Models |
| Yamaha 2S3144510000 |















Reviews
There are no reviews yet.