Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Outside Length | 5.938 in (151 mm) |
| Outside Width | 4.438 in (113 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Flanges | None |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.36 oz (11 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
All Models
2021 Suzuki GSXR125 RZ 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Suzuki GSXR125 RZ 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Suzuki GSXS125 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Suzuki GSXS125 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha MT-03 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha YZF R3 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Suzuki GSXR125 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Suzuki GSXR125 RZ 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Suzuki GSXS125 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha MT-03 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha YZF R3 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha YZF R3 Monster Energy MotoGP Edition 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Suzuki GSXR125 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Suzuki GSXS125 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Yamaha YZF R3 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Yamaha YZF R3 ABS 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki GSXR125 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki GSXR150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki GSXR150 GP 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki GSXS125 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki GSXS150 147
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki GSXS150 GP 147
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha MT-03 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha YZF R3 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha YZF R3 ABS 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Suzuki GSXR125 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Suzuki GSXR150 150
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Suzuki GSXS125 124
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Suzuki GSXS150 147
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha MT-03 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha YZF R25 250
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha YZF R3 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha YZF R3 ABS 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha MT-03 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha YZF R25 250
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha YZF R3 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha YZF R25 250
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha YZF R3 321
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FM5282001
Suzuki 1378023K00
Suzuki 1378023K00000
Suzuki 13780K2300
Yamaha 1WDE445100
Yamaha 1WDE44510000















Reviews
There are no reviews yet.