Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 3.342 in (85 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 5.094 in (129 mm) |
| Outside Width | 3.813 in (97 mm) |
| Inside Length | 2.656 in (67 mm) |
| Inside Width | 1.813 in (46 mm) |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.3 oz (9 ml) |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
2022 Yamaha YZF R7 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha MT-07 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha Tenere 700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha Tenere 700 Rally Edition 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha Tracer 7 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha Tracer 7 GT 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha XSR700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha XSR700 Xtribute 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Yamaha YZF R7 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha MT-07 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha Tenere 700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha Tracer 700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Yamaha XSR700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Yamaha MT-07 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Yamaha Tracer 700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Yamaha XSR700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha MT-07 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha Tracer 700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Yamaha XSR700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha FZ-07 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha MT-07 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha Tracer 700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Yamaha XSR700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha FZ-07 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha MT-07 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha Tracer 700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Yamaha XSR700 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha FZ-07 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Yamaha MT-07 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Yamaha MT-07 689
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FM81704
Yamaha 1WS1445000
Yamaha 1WS144500000

















Reviews
There are no reviews yet.