Description
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
MORE INFORMATION
- Designed to provide increased horsepower and acceleration
- Specifically developed for Off-Road, Motocross, ATVs, UTVs and Side by Sides
- Pleated cotton media provides a large filtration area offering low restriction, high-capacity and long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- No fuel management modifications are required to obtain increased performance
- Washable & reusable, most are pre-oiled and ready to ride
- One Year Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 7.313 in (186 mm) |
| Outside Width | 7.25 in (184 mm) |
| Weight | 1 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.95 oz (28 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2019 Yamaha WR250F 250 All Models 2019 Yamaha YZ250FX 250 All Models |
|
2018 Yamaha WR250F 250 All Models 2018 Yamaha WR250F 250 All Models |
|
2018 Yamaha WR450F 450 All Models 2018 Yamaha YZ250F 250 All Models |
|
2018 Yamaha YZ250FX 250 All Models 2018 Yamaha YZ450FX 449 All Models |
|
2017 Yamaha WR250F 250 All Models 2017 Yamaha WR250F 250 All Models |
|
2017 Yamaha WR450F 450 All Models 2017 Yamaha YZ250F 250 All Models |
|
2017 Yamaha YZ250FX 250 All Models 2017 Yamaha YZ450F 449 All Models |
|
2017 Yamaha YZ450FX 449 All Models 2016 Yamaha WR250F 250 All Models |
|
2016 Yamaha WR250F 250 All Models 2016 Yamaha WR450F 450 All Models |
|
2016 Yamaha YZ250F 250 All Models 2016 Yamaha YZ250F 60th Anniversary Ed. 249 All Models |
|
2016 Yamaha YZ250FX 249 All Models 2016 Yamaha YZ450F 449 All Models |
|
2016 Yamaha YZ450FX 449 All Models 2015 Yamaha WR250F 250 All Models |
|
2015 Yamaha YZ250F 249 All Models 2015 Yamaha YZ250F 250 All Models |
|
2015 Yamaha YZ250FX 249 All Models 2015 Yamaha YZ250FX 250 All Models |
|
2015 Yamaha YZ450F 449 All Models 2015 Yamaha YZ450F 450 All Models |
|
2014 Yamaha YZ250F 249 All Models 2014 Yamaha YZ450F 449 All Models |
CROSS REFERENCES
| Yamaha 1SL144510000 |


















Reviews
There are no reviews yet.