Description
K&N’s line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV’s and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that’s incredibly easy to clean. They can be washed using power sprayers, pressure washers or standard truck washing equipment and they do not require the use of oil. Instead of repeatedly throwing away expensive disposable air filters, now you have a choice. A washable air filter designed to improve engine performance will now make air filter maintenance a snap.
- Washable and reusable
- Easy to clean
- Outstanding filtration
- No oil required
| Flow Direction | Standard |
| Height | 24 in (610 mm) |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Inner Wire | Yes |
| Inside Diameter | 5.938 in (151 mm) |
| Outside Diameter | 9.25 in (235 mm) |
| Top Material | None |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 36 Months – 300,000 Miles |
| Washable | Yes |
| Product Style | Heavy Duty Replacement Filter Round Straight |
| Air Filter Shape | Round Straight |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 11.5 lb (5.2 kg) |
| Product Box Height | 27.75 in (705 mm) |
| Product Box Length | 14.38 in (365 mm) |
| Product Box Width | 14.38 in (365 mm) |
Baldwin RS4634
Baldwin RS4634XP
Carquest 87808
Carquest 87808XP
Donaldson DBA5114
Donaldson EAF5114
Donaldson P616691
Fleet Air FA4634
Fleetguard AF26363
Fram CA9869
Hastings AF2374
Luber-Finer LAF5114
Luber-Finer LAF5114MXM
Mack 21306498
Mack 25100042
Mack 57MD320M
Mack 57MD48M
Napa 2808
Purolator A75912
Volvo 25100042
WIX 42808










Reviews
There are no reviews yet.