Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.875 in (22 mm) |
| Outside Length | 9.875 in (251 mm) |
| Outside Width | 5.063 in (129 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.55 oz (16 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
All Models
2017 Triumph Daytona 675R 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Triumph Daytona 675R ABS 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Triumph Daytona 675 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Triumph Daytona 675R 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Triumph Daytona 675R ABS 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Triumph Street Triple ABS 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Triumph Street Triple R ABS 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Triumph Street Triple Rx ABS 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Triumph Daytona 675 ABS 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Triumph Daytona 675R ABS 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Triumph Street Triple ABS 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Triumph Street Triple R ABS 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Triumph Daytona 675 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Triumph Daytona 675R 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Triumph Street Triple ABS 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Triumph Street Triple R ABS 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Triumph Daytona 675 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Triumph Daytona 675R 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Triumph Street Triple 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Triumph Street Triple R 675
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FM71804
Triumph T2200987
















Reviews
There are no reviews yet.