Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.063 in (27 mm) |
| Outside Length | 12.875 in (327 mm) |
| Outside Width | 5.406 in (137 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.7 oz (21 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
2022 Honda CB1000R 998
All Models
2020 Honda CB1000R 998
All Models
2019 Honda CB1000R 998
All Models
2018 Honda CB1000R 998
All Models
BMC FM01032
Honda 17210MKJD00















Reviews
There are no reviews yet.