Description
K&N base plates are used to secure the bottom of an air filter while adding to the visual appeal of the engine compartment. This stainless steel base plate is a custom air filter assembly part that helps give your vehicle that show car look under the hood.
MORE INFORMATION
- 9 inch outside diameter
- 7-5/16 inch flange inside diameter
- 5 inches in height
- Polished stainless steel
SPECIFICATIONS
| Product Style | Accessories |
| Height | 5 in (127 mm) |
| Width | 5.125 in (130 mm) |
| Length | 9 in (229 mm) |
| Package Contents | 1 Base Plate |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Product Box Height | 5.5 in (140 mm) |
| Product Box Length | 9 in (229 mm) |
| Product Box Width | 9 in (229 mm) |
| Finish | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year Limited |








Reviews
There are no reviews yet.