Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1.25 in (32 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 11.25 in (286 mm) |
| Outside Width | 9 in (229 mm) |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.64 oz (48 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2010 BMW X3 3.0L L6 Gas
US Models Only
2010 BMW X3 3.0L L6 Gas
Non-US Models, E83
2010 BMW X3 Si 2.5L L6 Gas
All Models
2009 BMW X3 3.0L L6 Gas
All Models
2009 BMW X3 Si 2.5L L6 Gas
All Models
2009 BMW Z4 3.0L L6 Gas
All Models
2009 BMW Z4 3.0L L6 Gas
All Models
2008 BMW X3 3.0L L6 Gas
All Models
2008 BMW X3 Si 2.5L L6 Gas
All Models
2008 BMW X3 Si 3.0L L6 Gas
All Models
2008 BMW Z4 2.0L L4 Gas
All Models
2008 BMW Z4 2.5L L6 Gas
All Models
2008 BMW Z4 3.0L L6 Gas
All Models
2007 BMW X3 3.0L L6 Gas
All Models
2007 BMW X3 Si 2.5L L6 Gas
All Models
2007 BMW X3 Si 3.0L L6 Gas
All Models
2007 BMW Z4 2.0L L4 Gas
All Models
2007 BMW Z4 2.5L L6 Gas
All Models
2007 BMW Z4 3.0L L6 Gas
All Models
2006 BMW X3 Si 2.5L L6 Gas
Non-US Models, From 6/06
2006 BMW X3 Si 3.0L L6 Gas
Non-US Models, From 9/06
2006 BMW Z4 2.0L L4 Gas
All Models
2006 BMW Z4 2.5L L6 Gas
Non-US Models
2006 BMW Z4 3.0L L6 Gas
All Models
2006 BMW Z4 3.0L L6 Gas
All Models
2005 BMW Z4 2.0L L4 Gas
All Models
AC Delco A3612C
Autopart International 500235657
BMC FB60820
BMW 13717542545
Baldwin PA4451
Beck/Arnley 0421751
Carquest 83545
Champ Labs. AF3908
DuraMAX DA3908
Eco Gard XA5704
Fram CA10324
Hastings AF1483
Luber-Finer AF3908
Mahle LX1250
Mann-Hummel C29132
Mobil MA3908
Premium Guard PA5704
Pronto PA5704
Purepro A5704
Purolator A35704
Ryco A1825
STP SA10324
Service Champ AF5704
Service Pro MA5704
Valvoline VA367
WIX 46320
WIX 49545
Warner WAF3908
Wesfil WA5156























Reviews
There are no reviews yet.