Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.25 in (32 mm) |
| Outside Length | 7.125 in (181 mm) |
| Outside Width | 6 in (152 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.7 lb (0.8 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.52 oz (15 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
2015 Honda Jazz 1.3L L4 Gas
To 5/15
2014 Honda Insight 1.3L L4 Gas
All Models
2014 Honda Insight 1.5L L4 Gas
w/Hybrid
2014 Honda Jazz 1.3L L4 Gas
All Models
2013 Honda Insight 1.3L L4 Gas
All Models
2013 Honda Insight 1.5L L4 Gas
w/Hybrid
2013 Honda Jazz 1.3L L4 Gas
All Models
2012 Honda Insight 1.3L L4 Gas
All Models
2012 Honda Insight 1.5L L4 Gas
w/Hybrid
2012 Honda Jazz 1.3L L4 Gas
All Models
2011 Honda Insight 1.3L L4 Gas
All Models
2011 Honda Insight 1.5L L4 Gas
w/Hybrid
2011 Honda Jazz 1.3L L4 Gas
All Models
2010 Honda Insight 1.3L L4 Gas
All Models
2009 Honda Insight 1.3L L4 Gas
All Models
AC Delco A3640C
Beck/Arnley 0421801
Carquest 83270
Champ Labs. AF4063
DuraMAX DA4063
Eco Gard XA6100
Fram CA10720
Hastings AF1445
Honda 17220RBJ000
Luber-Finer AF4063
Mahle LX2889
Mann-Hummel C17016
Mobil AF4063
Premium Guard PA6100
Pronto PA6100
Purepro A6100
Purolator A26100
Ryco A1765
STP SA10720
Service Champ AF6100
Service Pro MA6100
Valvoline VA366
WIX 49270
Warner WAF4063
Wesfil WA5303





















Reviews
There are no reviews yet.