Description
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.938 in (24 mm) |
| Outside Length | 10.063 in (256 mm) |
| Outside Width | 6.375 in (162 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Top Style | Open |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.89 oz (26 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Inner Wire | No |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
|
2005 Mazda Miata 1.8L L4 Gas All Models 2005 Mazda Miata Mazdaspeed 1.8L L4 Gas All Models |
|
2005 Mazda MX-5 II 1.6L L4 Gas All Models 2005 Mazda MX-5 II 1.8L L4 Gas All Models |
|
2005 Mazda Roadster 1.6L L4 Gas All Models 2004 Mazda Miata 1.8L L4 Gas All Models |
|
2004 Mazda Miata Mazdaspeed 1.8L L4 Gas All Models 2004 Mazda MX-5 II 1.6L L4 Gas All Models |
|
2004 Mazda MX-5 II 1.8L L4 Gas All Models 2004 Mazda Roadster 1.6L L4 Gas All Models |
|
2003 Mazda Miata 1.8L L4 Gas All Models 2003 Mazda MX-5 II 1.6L L4 Gas All Models |
|
2003 Mazda MX-5 II 1.8L L4 Gas All Models 2003 Mazda Roadster 1.6L L4 Gas All Models |
|
2002 Mazda 626 V 1.8L L4 Gas All Models 2002 Mazda 626 V 2.0L L4 Gas All Models |
|
2002 Mazda Capella 1.8L L4 Gas All Models 2002 Mazda Capella 2.0L L4 Gas All Models |
|
2002 Mazda Miata 1.8L L4 Gas All Models 2002 Mazda MX-5 II 1.6L L4 Gas All Models |
|
2002 Mazda MX-5 II 1.8L L4 Gas All Models 2002 Mazda Roadster 1.6L L4 Gas All Models |
|
2001 Mazda 626 V 1.8L L4 Gas All Models 2001 Mazda 626 V 2.0L L4 Gas All Models |
|
2001 Mazda Capella 1.8L L4 Gas All Models 2001 Mazda Capella 2.0L L4 Gas All Models |
|
2001 Mazda Miata 1.8L L4 Gas All Models 2001 Mazda MX-5 II 1.6L L4 Gas All Models |
|
2001 Mazda MX-5 II 1.8L L4 Gas All Models 2001 Mazda Roadster 1.6L L4 Gas All Models |
|
2000 Ford Telstar 1.8L L4 Gas All Models 2000 Ford Telstar 2.0L L4 Gas All Models |
|
2000 Mazda 626 V 1.8L L4 Gas All Models 2000 Mazda 626 V 2.0L L4 Gas All Models |
|
2000 Mazda Capella 1.8L L4 Gas All Models 2000 Mazda Capella 2.0L L4 Gas All Models |
|
2000 Mazda Miata 1.8L L4 Gas All Models 2000 Mazda MX-5 II 1.6L L4 Gas All Models |
|
2000 Mazda MX-5 II 1.8L L4 Gas All Models 2000 Mazda Roadster 1.6L L4 Gas All Models |
|
1999 Ford Telstar 1.8L L4 Gas All Models 1999 Ford Telstar 2.0L L4 Gas All Models |
|
1999 Mazda 626 V 1.8L L4 Gas All Models 1999 Mazda 626 V 2.0L L4 Gas All Models |
|
1999 Mazda Capella 1.8L L4 Gas All Models 1999 Mazda Capella 2.0L L4 Gas All Models |
|
1999 Mazda Miata 1.8L L4 Gas All Models 1999 Mazda MX-5 II 1.6L L4 Gas All Models |
|
1999 Mazda MX-5 II 1.8L L4 Gas All Models 1999 Mazda Roadster 1.6L L4 Gas All Models |
|
1998 Ford Probe 2.0L L4 Gas Non-US Models, To 4/98 1998 Ford Probe 2.5L V6 Gas Non-US Models, To 4/98 |
|
1998 Ford Probe 2.5L V6 Gas All Models 1998 Ford Telstar 1.8L L4 Gas All Models |
|
1998 Ford Telstar 2.0L L4 Gas All Models 1998 Mazda 626 V 1.8L L4 Gas All Models |
|
1998 Mazda 626 V 2.0L L4 Gas All Models 1998 Mazda Capella 1.8L L4 Gas All Models |
|
1998 Mazda Capella 2.0L L4 Gas All Models 1998 Mazda Miata 1.8L L4 Gas All Models |
|
1998 Mazda MX-5 I 1.8L L4 Gas All Models 1998 Mazda MX-5 II 1.6L L4 Gas From 5/98 |
|
1998 Mazda MX-5 II 1.8L L4 Gas All Models 1998 Mazda Roadster 1.6L L4 Gas All Models |
|
1997 Ford Probe 2.0L L4 Gas Non-US Models 1997 Ford Probe 2.5L V6 Gas Non-US Models |
|
1997 Ford Telstar 1.8L L4 Gas All Models 1997 Ford Telstar 2.0L L4 Gas All Models |
|
1997 Mazda 626 IV 1.8L L4 Gas All Models 1997 Mazda 626 IV 2.0L L4 Gas All Models |
|
1997 Mazda 626 V 1.8L L4 Gas All Models 1997 Mazda 626 V 2.0L L4 Gas All Models |
|
1997 Mazda Capella 1.8L L4 Gas All Models 1997 Mazda Capella 2.0L L4 Gas All Models |
|
1997 Mazda MX-5 I 1.8L L4 Gas All Models 1996 Eunos 500 1.8L L4 Gas All Models |
|
1996 Ford Probe 2.0L L4 Gas Non-US Models 1996 Ford Probe 2.5L V6 Gas Non-US Models |
|
1996 Ford Telstar 1.8L L4 Gas All Models 1996 Ford Telstar 2.0L L4 Gas All Models |
| AC Delco A2849C |
| BMC FB32804 |
| Bosch 1457433072 |
| Champ Labs. AF7937 |
| Ecogard XA4832 |
| Fram CA7426 |
| Fram CA8601 |
| Hastings AF1056 |
| Luber-Finer AF7937 |
| Mann-Hummel C2666 |
| Mazda 1780102030 |
| Mazda B6MW13240 |
| Mazda B6MW13Z40 |
| Mazda FS0513Z409A |
| Mobil AF7937 |
| Napa 2486 |
| Pipercross PP1268DRY |
| Pipercross PP1369DRY |
| Pronto PA5304 |
| Purepro A5304 |
| Purolator A25304 |
| Repco RAF141 |
| Repco RAF49 |
| Ryco A1206 |
| Ryco A1620 |
| Service Champ AF5304 |
| STP SA8601 |
| Valvoline VA397 |
| Warner WAF7937 |
| Wesfil WA895 |
| WIX 42486 |



















Reviews
There are no reviews yet.