Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
MORE INFORMATIONS
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
SPECIFICATIONS
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Outside Length | 11.563 in (294 mm) |
| Outside Width | 5.594 in (142 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.45 oz (13 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 13.56 in (345 mm) |
| Product Box Width | 7.72 in (196 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2023 Daihatsu Ayla 1.0L L3 Gas All Models 2023 Toyota Ayla 1.0L L3 Gas All Models |
|
2022 Daihatsu Ayla 1.0L L3 Gas All Models 2022 Toyota Ayla 1.0L L3 Gas All Models |
|
2021 Daihatsu Ayla 1.0L L3 Gas All Models 2021 Toyota Ayla 1.0L L3 Gas All Models |
|
2020 Daihatsu Ayla 1.0L L3 Gas All Models 2020 Toyota Ayla 1.0L L3 Gas All Models |
|
2019 Daihatsu Ayla 1.0L L3 Gas All Models 2019 Toyota Ayla 1.0L L3 Gas All Models |
|
2018 Daihatsu Ayla 1.0L L3 Gas All Models 2018 Toyota Agya 1.0L L3 Gas All Models |
|
2018 Toyota Aqua 1.0L L3 Gas All Models 2018 Toyota Wigo 1.0L L3 Gas All Models |
|
2017 Daihatsu Ayla 1.0L L3 Gas All Models 2017 Toyota Agya 1.0L L3 Gas All Models |
|
2017 Toyota Aqua 1.0L L3 Gas All Models 2017 Toyota Wigo 1.0L L3 Gas All Models |
|
2016 Daihatsu Ayla 1.0L L3 Gas All Models 2016 Toyota Agya 1.0L L3 Gas All Models |
|
2016 Toyota Aqua 1.0L L3 Gas All Models 2016 Toyota Wigo 1.0L L3 Gas All Models |
|
2015 Daihatsu Ayla 1.0L L3 Gas All Models 2015 Toyota Agya 1.0L L3 Gas All Models |
|
2015 Toyota Aqua 1.0L L3 Gas All Models 2015 Toyota Wigo 1.0L L3 Gas All Models |
|
2014 Daihatsu Ayla 1.0L L3 Gas All Models 2014 Toyota Agya 1.0L L3 Gas All Models |
|
2014 Toyota Aqua 1.0L L3 Gas All Models 2014 Toyota Wigo 1.0L L3 Gas All Models |
|
2013 Daihatsu Ayla 1.0L L3 Gas All Models 2013 Toyota Agya 1.0L L3 Gas All Models |
|
2013 Toyota Aqua 1.0L L3 Gas All Models 2012 Toyota Agya 1.0L L3 Gas All Models |
|
2012 Toyota Aqua 1.0L L3 Gas All Models |
CROSS REFERENCES
| Daihatsu 17801BZ100001 |
| Toyota 17801BZ100 |




















Reviews
There are no reviews yet.