Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 0.969 in (25 mm) |
| Outside Length | 14.063 in (357 mm) |
| Outside Width | 6.188 in (157 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.86 oz (25 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 17.19 in (437 mm) |
| Product Box Width | 8.31 in (211 mm) |
2020 Suzuki Ignis III 1.2L L4 Gas
OEM 13780M68P01
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Suzuki Baleno II 1.2L L4 Gas
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Suzuki Ignis III 1.2L L4 Gas
OEM 13780M68P01
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki Baleno II 1.2L L4 Gas
90BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Suzuki Ignis III 1.2L L4 Gas
OEM 13780M68P01
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Suzuki Baleno 1.2L L4 Gas
90BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Suzuki Ignis III 1.2L L4 Gas
OEM 13780M68P01
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Suzuki Baleno 1.2L L4 Gas
90BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Suzuki Ignis III 1.2L L4 Gas
OEM 13780M68P01
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Suzuki 13780M68P01
Suzuki 13780M68PA0



















Reviews
There are no reviews yet.