Description
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Outside Length | 14.063 in (357 mm) |
| Outside Width | 6.813 in (173 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.2 lb (0.6 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.01 oz (30 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 17.19 in (437 mm) |
| Product Box Width | 8.31 in (211 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
|
2025 Suzuki Swift 1.2L L4 Gas All Models 2024 Suzuki Swift 1.2L L4 Gas All Models |
|
2023 Suzuki Swift 1.2L L4 Gas All Models 2022 Suzuki Swift 1.2L L4 Gas All Models |
|
2021 Suzuki Swift 1.2L L4 Gas All Models 2020 Maruti Suzuki Baleno 1.2L L4 Gas All Models |
|
2020 Maruti Suzuki Dzire 1.2L L4 Gas All Models 2020 Maruti Suzuki Ignis 1.2L L4 Gas All Models |
|
2020 Maruti Suzuki Swift 1.2L L4 Gas All Models 2020 Suzuki Dzire 1.2L L4 Gas All Models |
|
2019 Maruti Suzuki Baleno 1.2L L4 Gas All Models 2019 Maruti Suzuki Baleno 1.3L L4 Diesel All Models |
|
2019 Maruti Suzuki Dzire 1.2L L4 Gas All Models 2019 Maruti Suzuki Ignis 1.2L L4 Gas All Models |
|
2019 Maruti Suzuki Swift 1.2L L4 Gas All Models 2019 Suzuki Dzire 1.2L L4 Gas All Models |
|
2018 Maruti Suzuki Baleno 1.2L L4 Gas All Models 2018 Maruti Suzuki Baleno 1.2L L4 Gas All Models |
|
2018 Maruti Suzuki Dzire 1.2L L4 Gas All Models 2018 Maruti Suzuki Ignis 1.2L L4 Gas All Models |
|
2018 Maruti Suzuki Swift 1.2L L4 Gas All Models 2018 Suzuki Dzire 1.2L L4 Gas All Models |
|
2017 Maruti Suzuki Baleno 1.2L L4 Diesel All Models 2017 Maruti Suzuki Baleno 1.2L L4 Gas All Models |
|
2017 Maruti Suzuki Dzire 1.2L L4 Gas All Models 2017 Maruti Suzuki Ignis 1.2L L4 Gas All Models |
|
2017 Suzuki Dzire 1.2L L4 Gas All Models 2016 Maruti Suzuki Baleno 1.2L L4 Gas All Models |
|
2016 Maruti Suzuki Baleno 1.2L L4 Gas All Models 2016 Maruti Suzuki Ignis 1.2L L4 Gas All Models |
|
2015 Maruti Suzuki Baleno 1.2L L4 Gas All Models 2015 Maruti Suzuki Baleno 1.2L L4 Gas All Models |
| Maruti Suzuki 1378068P00 |
| Maruti Suzuki 68PF01 |
| Maruti Suzuki Nexa 1378068P00 |
| Ryco A2065 |
| Suzuki 13780M68P00 |
| Wesfil WA5565 |



















Reviews
There are no reviews yet.