Description
A high-density polyethylene (HDPE) rotationally-molded tube helps increase the volume of airflow to your engine, and provides a guaranteed increase in horsepower and torque. These systems are paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter™ featuring oiled cotton filter media. The oversized, conical design allows you to go up to 100,000 miles between filter services under normal highway driving conditions. A custom heat shield helps protect intake air from the high temperature of your engine bay, and the entire system can typically be installed in less than 60 minutes. Some intakes are not legal for sale or use on any pollution controlled motor vehicle in California. See the product specifications for CARB status on each part for a specific vehicle.
MORE INFORMATION
- Guaranteed to increase horsepower and torque
- Roto-molded HDPE intake tube paired with oversized oiled cotton air filter
- Engineered to provide high airflow and exceptional filtration
- Replaces factory air filter and intake tube
- Filter only requires cleaning every 100,000 miles under normal highway driving conditions
- Typical installation can be completed in 60 minutes or less with simple hand tools
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty™
- Will not void vehicle warranty
SPECIFICATIONS
| Estimated Horsepower Gain | 9.56 HP @ 6400 RPM |
| Replacement Filter | RP-4980 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 7 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Mini |
| CARB EO Number | D-269-38 |
| Couplers Included | 2 |
| Type | Gen II |
| Estimated Torque Gain | 7.8 lbft |
| Product Style | 57 Series FIPK |
| Intake Pipe Color / Finish | Black |
| Intake Pipe Material | High-Density Cross-Linked Polyethylene |
| Street Legal In All US States | Legal for use in all 50 states. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 10.9 lb (4.9 kg) |
| Product Box Height | 12.25 in (311 mm) |
| Product Box Length | 20.25 in (514 mm) |
| Product Box Width | 12.25 in (311 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2008 Honda S2000 2.2L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2007 Honda S2000 2.2L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2006 Honda S2000 2.2L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2005 Honda S2000 2.2L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2004 Honda S2000 2.2L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2003 Honda S2000 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2002 Honda S2000 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2001 Honda S2000 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2000 Honda S2000 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |




















Reviews
There are no reviews yet.