Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Unique |
| Height | 1.313 in (33 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Width | 6.219 in (158 mm) |
| Length | 8.938 in (227 mm) |
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.66 oz (20 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
2022 Aprilia Tuono V4 1099
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2022 Aprilia Tuono V4 Factory 1099
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Aprilia Tuono V4 1099
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Aprilia Tuono V4 Factory 1099
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Aprilia Tuono V4 1100 Factory 1077
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Aprilia Tuono V4 1100 Factory 1077
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Aprilia Tuono V4 1100RR 1077
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Aprilia Tuono V4 1100 RF 1077
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Aprilia Tuono V4 1100RR 1077
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Aprilia Tuono V4 1100RR ABS 1077
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Aprilia Tuono 1000 R Factory 1077
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Aprilia Tuono V4 1100 Factory ABS 1077
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Aprilia Tuono V4 1100RR ABS 1077
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Aprilia Tuono V4 1100 Factory ABS 1077
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Aprilia Tuono V4 1100RR ABS 1077
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Aprilia Tuono V4 R APRC ABS 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Aprilia Tuono V4 R APRC ABS 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Aprilia RSV4 Factory APRC ABS 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Aprilia RSV4 R APRC ABS 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Aprilia Tuono V4 R 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Aprilia Tuono V4 R APRC 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Aprilia RSV4 Factory SE 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Aprilia RSV4 R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Aprilia Tuono V4 R 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Aprilia Tuono V4 R APRC 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Aprilia RSV4 Factory SE 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Aprilia RSV4 R 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Aprilia Tuono V4 R 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Aprilia RSV4 Factory 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Aprilia RSV4 R 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 Aprilia RSV4 Factory 1000
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Aprilia 858930
Aprilia AP8104329
Aprilia AP8152329
BMC FM56308
















Reviews
There are no reviews yet.