Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- Million-Mile Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.125 in (29 mm) |
| Outside Length | 9.125 in (232 mm) |
| Outside Width | 6.156 in (156 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 2.4 lb (1.1 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.84 oz (25 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
2020 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 BMW S1000RR 999
K46
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 BMW HP4 Race 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 BMW S1000RR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 BMW HP4 Race 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 BMW S1000RR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 BMW S1000RR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 BMW S1000RR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 BMW HP4 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 BMW HP4 Competition 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 BMW S1000R 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 BMW S1000RR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 BMW S1000XR 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 BMW HP4 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 BMW S1000RR 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 BMW HP4 999
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 BMW S1000RR 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 BMW S1000RR 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 BMW S1000RR 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2009 BMW S1000RR 990
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
BMC FM55620
BMW 13717717842















Reviews
There are no reviews yet.