Description
K&N’s high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
MORE INFORMATION
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
SPECIFICATIONS
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Height | 3.188 in (81 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Outside Diameter | 4.375 in (111 mm) |
| Top Style | Open |
| Top Material | None |
| Air Filter Shape | Round |
| Flanges | None |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Round Air Filter |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.47 oz (14 ml) |
| Product Box Height | 4.25 in (108 mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
VEHICLE APPLICATIONS
|
2006 BMW R1200CL 1172 All Models 2005 BMW R1200CL 1172 All Models |
|
2004 BMW R1200C 1200 All Models 2004 BMW R1200C Montauk 1200 All Models |
|
2004 BMW R1200CL 1172 All Models 2003 BMW R1200C Classic 1200 All Models |
|
2003 BMW R1200C Independent 1200 All Models 2003 BMW R1200C Montana 1170 All Models |
|
2003 BMW R1200C Montauk 1200 All Models 2003 BMW R1200CL 1172 All Models |
|
2002 BMW R1200C 1170 All Models 2002 BMW R1200C Avantgarde 1200 All Models |
|
2002 BMW R1200C Classic 1200 All Models 2002 BMW R1200C Euro 1170 All Models |
|
2002 BMW R1200C Independent 1200 All Models 2002 BMW R1200C Montana 1170 All Models |
|
2002 BMW R1200C Phoenix 1170 All Models 2002 BMW R1200CL 1170 All Models |
|
2001 BMW R1200C 1170 All Models 2001 BMW R1200C Avantgarde 1200 All Models |
|
2001 BMW R1200C Classic 1200 All Models 2001 BMW R1200C Cruiser 1170 All Models |
|
2001 BMW R1200C Euro 1170 All Models 2001 BMW R1200C Independent 1200 All Models |
|
2001 BMW R1200C Montana 1170 All Models 2001 BMW R1200C Phoenix 1200 All Models |
|
2001 BMW R1200C Stiletto 1170 All Models 2000 BMW R1200C 1170 All Models |
|
2000 BMW R1200C Classic 1170 All Models 2000 BMW R1200C Cruiser 1170 All Models |
|
2000 BMW R1200C Euro 1170 All Models 2000 BMW R1200C Independent 1170 All Models |
|
2000 BMW R1200C Montana 1170 All Models 2000 BMW R1200C Phoenix 1170 All Models |
|
1999 BMW R1200C 1170 All Models 1999 BMW R1200C Classic 1170 All Models |
|
1999 BMW R1200C Cruiser 1170 All Models 1999 BMW R1200C Euro 1170 All Models |
|
1998 BMW R1200C 1170 All Models 1998 BMW R1200C Classic 1170 All Models |
|
1998 BMW R1200C Cruiser 1170 All Models 1998 BMW R1200C Euro 1170 All Models |
|
1997 BMW R1200C Classic 1170 All Models |
CROSS REFERENCES
| BMC FM39506 |
| BMW 13721342355 |















Reviews
There are no reviews yet.