Description
K&N’s Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 of an inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Hundreds of sizes and shapes for most applications
- High air flow with excellent filtration
- Clamp-on washable and reusable air filter
- Malleable flanges
- One year limited warranty
| Air Filter Shape | Oval Tapered |
| Height | 3.625 in (92 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flanges | None |
| Top Style | Rubber |
| Top Material | None |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 5.1 in (130 mm) |
| Product Box Width | 5.1 in (130 mm) |
| Inner Wire | No |
| Warranty | 1 Year Limited |
0 Honda GX240 8HP
w/Cyclone Filter
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
0 Honda GX270 9HP
w/Cyclone Filter
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
0 Honda GX340 11HP
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
0 Honda GX390 13HP
All Models
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
Foley 101275
Honda 17210ZE3000
Honda 17210ZE3010
Honda 17210ZE3505
Honda 17218ZE3505
Lesco 023575












Reviews
There are no reviews yet.