Description
K&N® washable, reusable High-Flow Air Filters™ feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N’s 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N’s most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- 10-Year/Million Mile Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Height | 4.5 in (114 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 2.625 in (67 mm) |
| Outside Diameter | 6.625 in (168 mm) |
| Top Style | Plastic |
| Top Material | Black Plastic |
| Air Filter Shape | Round |
| Flanges | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Washable | Yes |
| Product Style | Round Air Filter |
| Weight | 1.9 lb (0.9 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 2.24 oz (66 ml) |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Width | 7.25 in (184 mm) |
2021 Audi A4 2.0L L4 Gas
150/170/204BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2021 Audi A5 2.0L L4 Gas
150/204BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Audi A4 2.0L L4 Gas
150/170/190BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2020 Audi A5 2.0L L4 Gas
170/190BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Audi A4 2.0L L4 Gas
150/170/188/190BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2019 Audi A5 2.0L L4 Gas
170/190BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Audi A4 2.0L L4 Gas
170/190BHP, Ultra
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Audi A5 2.0L L4 Gas
190BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2018 Audi A5 Sportback 2.0L L4 Gas
190BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Audi A4 2.0L L4 Gas
170/190BHP, Ultra
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Audi A4 2.0L L4 Gas
170/190BHP, Ultra
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Audi A5 2.0L L4 Gas
Non-US Models, F5, 190BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2017 Audi A5 Sportback 2.0L L4 Gas
F5, 190BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Audi A4 2.0L L4 Gas
Non-US Models, 8W/B9 Model, 170/190BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2016 Audi A5 2.0L L4 Gas
Non-US Models, F5, 190BHP
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Audi A4 2.0L L4 Gas
Non-US Models, 8W/B9 Model, 170/190BHP
Audi 8W0133843B
Audi 8W0133843E
Eco Gard XA10638
Mann-Hummel C170121
Service Pro MA10638





















Reviews
There are no reviews yet.